... vynikající výsledky studentů v literárních soutěžích

Lukáš Červenka - Česká hlavička 2012!

V prostorách krajského úřadu v Brně byly ve středu 17. října oficiálně oznámeny výsledky letošního ročníku soutěže České hlavičky 2012. Odborná porota složená ze zástupců vysokých škol a akademie věd vybírala nejlepší práci z každé kategorie.

V kategorii Ingenium udělila porota hned dvě ceny, a to Lukáši Červenkovi z Gymnázia Frýdlant nad Ostravicí (čtvrtý zprava) za propojení optimalizačních programů s kvantověchemickými softwarovými balíčky a Markovi Novákovi z Gymnázia České Budějovice za vývoj zařízení, které soustřeďuje několik jednoúčelových měřidel jako osciloskopu, altimetru, spektrálního analyzátoru a dalších.

Cenu Genus získal Michal Šrámek ze Schola Humanitas z Litvínova za výzkum pískovce řasáku, což výrazně přispělo ke geologickému objasnění složení České křídové pánve. V kategorii Merkur, která obsahuje práce a projekty z oblasti ekonomie, podnikání a řízení, zvítězila analýza českého trhu mobilních operátorů studenta Gymnázia ve Vítkově Ondřeje Žídka. Za vlastní konstrukci, výrobu i softwarové vybavení 3D tiskárny získali: Václav Holler, Miloš Jedlička a spol., studenti kybernetiky ze Střední školy aplikované kybernetiky v Hradci Králové cenu Futura. Uvedlo to vedení Jihomoravského kraje.

Záznam galavečera předávání cen je možné zhlédnout v archivu ČT2 zde.

Soutěž České hlavičky

České hlavičky patří mezi nejnáročnější soutěže. Jde o projekt zaměřený na podporu talentované mládeže - je určen pro středoškolské studenty a žáky vyšších ročníků základní školy. V rámci soutěže se udělují hodnotné ceny v pěti kategoriích s tématy Ekonomie a podnikání, Člověk a svět kolem něj, Svět počítačů a komunikace, Řešení pro budoucnost a Vstupenka do vědy. O vítězích rozhoduje odborná porota složená z představitelů zájmových sdružení, zástupců vysokých škol, univerzit a vědeckých ústavů.

V letošním ročníku byly nově analyzovány nadějné práce z hlediska finančního a finanční analytici studentům poradí, kde by jejich projekt mohl nejlépe najít uplatnění v praxi a jak ho prosadit.

Více informací: stránky soutěže