... výborná umístění v programátorské soutěži gymnázií našeho kraje

Výborné umístění našich studentů v matematické soutěži Náboj

V pátek 12. dubna 2013 se současně v Praze, Opavě, Bratislavě a Košicích konala mezinárodní matematická soutěž Náboj.

V Náboji soutěží pětičlenné týmy středoškoláků reprezentující svoji školu. V jednotlivých místech se klání vyhodnocuje zvlášť. Studenti pak mohou srovnat své výsledky i s ostatními týmy v celkovém závěrečném pořadí ve své zemi i v mezinárodním žebříčku. Soutěž zatím probíhala na území bývalého Československa. Letos poprvé přijelo soutěžit do Prahy i osm německých týmů, plánuje se rozšíření soutěže do Německa, možná i Polska.

Celá soutěž trvá dvě hodiny, během nichž se týmy snaží vyřešit co nejvíce úloh. Obtížnost je volena tak, aby se mohli zúčastnit i studenti, kteří s matematickými soutěžemi nemají mnoho zkušeností, přitom si však přišli na své i úspěšní řešitelé matematických olympiád. Úspěch nezávisí jen na schopnostech jednotlivých členů, ale i na týmové spolupráci. V Náboji nejde o bezduchou aplikaci postupů naučených ze školy, úlohy většinou vyžadují jistou dávku invence a důvtipu. Týmy soutěží ve dvou kategoriích – Junioři (studenti nejvýše druhého ročníku střední školy) a Senioři (studenti libovolného ročníku).

Naši junioři Matěj Blažek, Martina Procházková, Zuzana Svobodová, Karolína Šollová a Matěj Žídek statečně bojovali a umístili se v Opavě na výborném sedmém místě z 19 týmů, v České republice na 36. místě ze 74 týmů a v mezinárodním žebříčku na 61. místě ze 137 týmů.

Senioři Dagmar Bendová, Lukáš Červenka, Marie Hlavačková, Ivo Saniter a Josef Svoboda i letos dosáhli naprosto mimořádného výsledku, v Opavě byli druzí z 19 týmů, v České republice na 10. místě z 81 týmů a v mezinárodním žebříčku na 16. místě ze 148 týmů.

Studentům blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

Výsledkové listy a další informace najdete na stránkách Náboje.