... vítězem soutěže Vysoké školy báňské "Aplikovaný fyzik 2013" se stal náš student Tadeáš Kmenta

Vojtěch Brlík prováděl mapování ptactva v Rumunsku

Vojtěch Brlík z 5.A se už několik let věnuje ornitologii. Před několika dny se vrátil z Rumunska, kde mapoval výskyt ptáků. V následujícím rozhovoru se můžete dočíst více o této dobrodružné cestě.

Vojto, zabýváš se ornitologií už několik let, vím, že jsi strávil už mnoho času pozorováním ptáků u nás i na Slovensku. Nedávno jsi mapoval ptáky v Černé Hoře a tvá poslední cesta, ze které jsi se před několika dny vrátil, vedla do Rumunska. Můžeš nám říci, jak ses k mapování ptáků v Rumunsku dostal?

Přišla mi na email nabídka, že Rumunská ornitologická společnost za podpory rumunské vlády pořádá mapování ptáků. Jelikož se jedná o velkou akci a rumunských ornitologů je málo, zapojují se do této činnosti i zahraniční pozorovatelé. Tak jsem se nad nabídkou zamyslel a jel jsem.

Proč se taková mapování vůbec provádějí? Je to jen proto, aby měli ortnitologové co dělat nebo má celé to snažení i nějaké vyšší cíle?

Vyšší cíle tam určitě jsou. Jak jsem už řekl, v Rumunsku je velký nedostatek ornitologů, proto tam chybí data o výskytu ptáků. Tyto informace jsou důležité pro dobré nasměrování dalších aktivit v oblasti ochrany přírody. Také je dobré vědět, kteří ptáci se v dané zemi vyskytují, kteří tam hnízdí a podobně. Uvedu konkrétní příklad z Černé Hory. V Černé Hoře je dat o výskytu ptáků minimum. Nedaleko pobřeží Jaderského moře se nacházejí velmi vzácné biotopy slanisek (jedny z mála v Evropě), na které jsou vázány mnohé ohrožené druhy ptáků. Developeři by rádi tato místa zastavěli hotely. Pokud nikdo neupozorní na to, že daná lokalita je jedinečná, tak si tam může stavět kdo chce co chce a daný biotop nenahraditelně zmizí.

V jakých částech Rumunska jsi mapoval a jaké zajímavé druhy jsi tam viděl?

Dostali jsme k prozkoumání lokalitu v okolí Dunaje, v hornaté části nedaleko města Brašov, a též jeden vysokohorský biotop v Karpatech. V horách jsem viděl druhy typické pro toto prostředí, například lindušky horské a také vzácného skřivana ouškatého, u Dunaje jsem zase mohl pozorovat stepní druhy - dytíka úhorního, dudka chocholatého, mandelíka hajního či vlhu pestrou.

Můžeš nám, Vojto, popsat, jak vypadá den ornitologa v Rumunsku?

Budíček je o půl páté ráno, uvařím si polévku a v pět ráno vyrážím s pomocí GPS navigace na určený bod. Na tomto bodě pět minut sčítám, zapíšu všechny pozorované druhy a poté se přesunu na další bod v mapovaném čtverci. Bodů je celkem deset.

Body jsi obešel, ptáky sečetl. Co se děje dál ?

Znovu vytáhnu vařič s ešusem, uvařím si pořádný oběd, na dohodnutém místě počkám na zbytek skupiny a pak společně pokračujeme na další čtverec.

Chtěl by ses do Rumunska ještě vrátit ?

Pokud mi to škola umožní, měl bych se letos do Rumunska dostat ještě jednou, a to v červnu, protože v mapovaných čtvercích musí být provedeny v hnízdním období dvě kontroly. Návštěvu Rumunska všem vřele doporučuji, jsou tam hodní lidé, zachovalá příroda, čas je tam oproti nám zhruba o sto let pozadu a je to tam opravdu pěkné.

Děkuji za rozhovor.

Lukáš Bjolek

 

 

 

gymfrydl.cz 2012 | Joomla templates by a4joomla