... vynikající výsledky studentů v literárních soutěžích

Mezinárodní týden přátelství v Terstu

Ve dnech 23.9.–29.9.2018 měli možnost čtyři studenti našeho gymnázia (Dominik Gucký, 2. B, Kateřina Kurková, 2. B, Matěj Pešek, 4. A, a Hana Tomečková, 4. A) společně s paní profesorkou Mgr. Blankou Sanytrovou vycestovat do italského přímořského Terstu. Zde se konal INTERNATIONAL FRIENDSHIP WEEK, kterého se kromě nás účastnili studenti z Indie, Hong Kongu, Japonska, Malajsie, Německa, Dánska, Řecka a italského Salerna.

Celý týden jsme byli ubytováni v rodinách a ty se o nás pěkně staraly. Pořádající škola zařídila velice pestrý program, který se všem moc líbil. Stihli jsme poznat studenty z jiných zemí, jejich kulturu, systém vzdělávání a celkově styl života díky nápaditě připraveným prezentacím  zástupců jednotlivých zemí. Také jsme navštívili terstskou radnici, kde nás přivítal sám pan starosta. Další dny byly zaměřeny hlavně na kulturu, ale nejen na ni. Měli jsme možnost navštívit zámek Miramare s krásnými zahradami a muzeem, kde jsme se dozvěděli něco o historii. Podívali jsme se i do vědeckého centra a sami jsme si vyzkoušeli nejrůznější pokusy. Můžu říct, že to bavilo i nevelké fanoušky fyziky a vědy. Celý jeden den jsme strávili v nedalekých Benátkách. Další dny jsme poznávali Terst, orientální a jiná muzea přímo v Terstu,
tančili jsme zumbu, společně jsme si pochutnali na italské pizze, užívali moře a sluníčka. Poslední den nás čekala procházka po přírodním parku Val Rosandra s jeskyněmi, vodopády a hlavně krásnými výhledy na moře, celý Terst a okolí.  Během tohoto týdne jsme navázali mnoho nových přátelských vztahů, pochutnali si na nejrůznějších italských zmrzlinkách a dobrotách, poznali mnoho zajímavých míst, kde nás provázelo stále sluníčko, ale to nejdůležitější bylo, že jsme vypilovali naše dovednosti v angličtině. Jsme vděčni za tuto zkušenost a doufáme, že takových příležitostí bude ještě víc.