... vítězem soutěže Vysoké školy báňské "Aplikovaný fyzik 2013" se stal náš student Tadeáš Kmenta

Ježíškova vnoučata

Mladá generace dovede vždy příjemně překvapit zajímavými nápady. Přesvědčili se o tom poslední předvánoční týden nejenom senioři ve Středisku sociální péče ve Frýdlantu nad Ostravicí.

Jsme zvyklí posílat svou pomoc do rozvojových zemí nebo myslet na děti, podobné projekty zaměřené na potřeby seniorů bychom sečetli na prstech jedné ruky. Loňská zkušenost s oficiálním projektem Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata inspiroval studentku gymnázia Sáru Filipovou, aby sama uspořádala něco podobného v našem městě. V krátkosti představila, jak se jí dařilo projekt oživit: „Domluvila jsem se se zdejším střediskem na tom, co senioři nejvíc potřebují. Byly to zejména sprchové šampóny a teplé ponožky. Sbírku jsem vyhlásila u nás ve škole a vyvěsilo se pár plakátů. Postupně se přidávali další lidé z města, dokonce mimo naši školu.“

Opět se ukázalo, že dobře uchopené myšlence stačí málo. Lidé sami přidávali ještě další věci. Celkem se posbíralo 120 dárků a bylo možno vytvořit pěkné balíčky, kterými doslova vyrážely slzy radosti ve čtvrtek 20. prosince, kdy je spolu se spolužáky a kamarády rozdávali ve středisku.

Daný moment si rozhodně nenechalo ujít vedení střediska. Vozík s dárky a připravovat balíčky chodbami střediska pomáhali třeba Zuzana Poppek nebo ředitel Jiří Hořínek, kterému se projekt velmi líbil. „Aktivita dětí je nebývale krásná. Už jenom tou přítomností to ty lidi obohatí. Nemáme tolik času, abychom si s nimi vykládali, ale z tváří našich klientů bylo vidět, jak to bylo příjemné. Určitě je to skvělý nápad pro práci dobrovolníků, stačilo by si třeba jednou za čas povykládat. Zejména senioři to potřebují,“ pochválil Ježíškova vnoučata ředitel Jiří Hořínek.

„Projekt mi dal obrovskou zkušenost s organizováním a ačkoli tady nikoho nemám, je mi jasné, že mnohé z nich nikdo ani nenavštíví. Je to pro mě takovým pohlazením na duši,“ uzavírá letošní Ježíškovy vnoučata Sára.