... vynikající úspěchy studentů (titul Česká hlavička, účast na Mezinárodní matematické olympiádě, SOČ)

Mezinárodní setkání v rámci projektu Erasmus+ The Town I Want to Live in: A Sustainable Approach

V květnu 2019 proběhl na naší škole výměnný pobyt studentů z partnerských škol Finska, Portugalska a Španělska. Studenti ze zahraničních škol byli ubytováni u rodin studentů našeho gymnázia. Jednalo se o projekt zvaný „The Town I Want To Live In“, ve kterém jsme se zabývali především otázkami životního prostředí ve městě, kde žijeme.

Pro jasnou představu znečištění, jež člověk každodenně vytváří, jsme navštívili například čistírnu odpadních vod ve Frýdku-Místku. Všichni studenti před prvním mezinárodním setkáním tohoto projektu, jež proběhlo na našem gymnáziu, měli za úkol vytvořit hlukovou mapu svého města a zeptat se obyvatel města, ve kterém žijí, na otázky týkající se životního prostředí. Tak jsme také my ve Frýdlantu n. O. učinili. Pokud jste tedy minulý měsíc zbystřili, že se někteří studenti „poflakovali“ po Frýdlantě s mobilem v ruce, potom se na minutu jen tak zastavili a možná si ve dvojicích potichoučku šeptali, nemusíte se ničeho bát, šlo právě o měření hluku, které se snažili ovlivnit co nejméně, proto většinou jednoduše mlčky stáli na chodníku nebo si sedli na lavičku a hleděli do mobilu, aby nebyli moc nápadní :-)

Co se našich zahraničních přátel týče, velmi jsme si je oblíbili. Navštívili jsme Technickou univerzitu v Ostravě, kde jsme se přiučili něčemu novému z hlediska mapování, zkusili si sami do mapy přidat jednoduché objekty, jako například lampu, kontejner nebo třeba chodníky pomocí mobilní aplikace Collector for ArcGIS, mohli jsme také zhlédnout vzlet opravdového dronu určeného k přesnému mapování. Pochopili jsme tedy základní principy GIS, GPS…, zkrátka jsme zjistili, jak může naše zařízení najít naši polohu, ať už jsme kdekoli (tedy kromě lesa).

Ve zbylých dnech jsme se například pokusili neztratit při orientačním běhu na Štramberku a zastavili jsme se v jedné z místních pekáren, kde si naši zahraniční studenti společně s námi mohli pochutnat na speciálním pokrmu, Štramberských uších. Prošli jsme si také Malý Svět techniky U6 v Ostravě a nechyběla ani zastávka v nákupním centru Nová Karolína, kde si naši zahraniční studenti mohli zakoupit suvenýry z České republiky, takzvaného „Srdce Evropy“. Objevili jsme chodby vodní nádrže Šance, jež jsou očím obyčejného návštěvníka skryty pod množstvím schodů vedoucích do největších hlubin nádrže. Nic pro klaustrofobiky. Pro osoby bojící se výšek mohla být exkurze na Šanci také velkou výzvou, jelikož jsme se prošli po velmi vratkém průhledném mostu několik metrů nad hladinou Šance, sejít nespočet matoucích schodů, aby se dostali na dno, a překonat mnoho vysokých žebříků, aby se dostali zpět na zemský povrch. Celý tento báječný týden někteří z nás zakončili účastí na frýdlantské Tančírně.

Ať už byl pobyt zahraničních studentů u nás jakkoli krátký, stihli jsme se s nimi velmi sblížit a těšíme se na návštěvu zemí, ze kterých naši nově získaní přátelé pochází.

Dorota Kudělková, 3. A

Více fotografií z akce naleznete zde

Video z akce ke zhlédnutí zde