... školní pěvecký sbor s téměř dvacetiletou tradicí

Studenti zaplatili na Ukrajině večeři sto padesáti dětem

Ovoce, sladkosti a slavnostní novoroční menu zaplatili studenti z 3. C Gymnázia ve Frýdlantu nad Ostravicí dětem z Dětského domova v Mukačevu na Ukrajině. Situace v ukrajinském dětském domově je totiž taková, že pomeranče ani banány si nemohou dovolit. Tradiční Vánoce tady slaví až 7. ledna. S nápadem podpořit dětský domov přišli mladí dobrovolníci ze Studentského dobrovolnického klubu ADRA. Členkou klubu je i studentka frýdlantského gymnázia Adriana Smilowská, která se ujala organizování celé akce.

Jak získali studenti peníze? Dalo by se říct, že pro ně již tradičním způsobem - prodejem domácích svačinek svým spolužákům. „Studenti doma za své peníze připravili lákavé pochoutky. Ve škole vyvěsili plakátky s pozvánkou ke svačince. O přestávce pak všechny dobroty prodávali,“ vysvětlila třídní profesorka Soňa Macurová. K mání byl lentilkový koláč, rafaelo buchtičky, hraběnčiny řezy, muffinky, čokobuchta s cuketou i tradiční bábovka, plněné šátečky nebo slaní šneci. „Prodejem svačinek jsme utržili částku 5.000,-- Kč,“ prozradila Adriana Smilowská, „k tomu jsme přidali 1.000,-- Kč, které „vydělal“ náš klub na charitativním bleším trhu. Na Ukrajinu jsme tedy poslali celkem 6.000,-- Kč.“

Gymnázium získalo takto peníze již poněkolikáté. Minulý rok podobnou částku poskytli přímo na činnost Studentského dobrovolnického klubu ADRA. Jeho členové nakoupili barvy, štětce a další materiál pro své výtvarné programy v domově pro seniory a v dětském domově.

Monika Janoštíková