... interaktivní pomůcky v areálu fyziky

Výměnný pobyt – Německo 2019

Naše návštěva Německa probíhala od 15. 9. do 20. 9. 2019. V neděli ráno jsme se vydali na dlouhou cestu autobusem do Berlína. Po příjezdu jsme se ubytovali v hostelu a šli si prohlédnout město.

Prošli jsme přes Sony Centrum, pokračovali jsme dál k Braniborské bráně, až jsme došli k Říšskému sněmu. U vchodu nás čekaly velmi přísné kontroly, které se podobaly kontrolám na letišti, avšak celkový dojem z Reichstagu nám to nezkazilo. Výhled ze skleněné kopule byl obzvláště pěkný, neboť nad Berlínem právě zacházelo slunce. Při zpáteční cestě jsme míjeli berlínskou zeď. Následující den jsme se prošli nádherným interiérem berlínského dómu. Tradičně jsme zavítali i na Alexanderplatz, kde někteří z nás zamířili do Primarku nebo do jiných obchodů. Pak jsme se konečně vydali do Friedlandu. I když mnozí studenti byli nervózní, seznámení s hostitelskými rodinami proběhlo úspěšně a mohli jsme se vydat do domovů v okolních vesničkách. A náš pobyt plný zážitků s německými studenty mohl začít.

V úterý jsme navštívili Oceáneum ve Stralsundu, které je jedno z nejnavštěvovanějších svého druhu.  Dozvěděli jsme se zde spoustu nových informací o podmořském světě. Také jsme se prošli po hanzovním městě Stralsundu. Následně jsme si užili pobyt na pláži na ostrově Rujána.

Další den jsme se blíže seznámili se školou ve Friedlandu a s Friedlandem jako takovým. Strávili jsme jednu vyučovací hodinu na německé škole, která překvapivě trvala 90 minut, místo našich 45. Při prohlídce Friedlandu nás zaujal znak našeho Frýdlantu nad Ostravicí, který ležel na chodníku po boku znaků dalších Frýdlantů z celé Evropy. Ještě jsme si zahráli bowling a dali oběd a poté už následovalo volné odpoledne s rodinami.

Ve čtvrtek jsme v ranních hodinách autobusem opět vyrazili na výlet, tentokrát do Rostocku. Zavítali jsme zde do zdejší ZOO. Nejprve jsme si prošli pavilon zvaný Darwineum, kde jsme si přiblížili vývoj života na Zemi. V jiné části ZOO nás zaujali například lední medvědi a tučňáci. Uvítali jsme i procházku po Warnemünde (část Rostocku). Na promenádě u moře jsme si mohli zakoupit suvenýry z tohoto přístavního města.

V pátek nás ve škole čekala bohatá snídaně, připravená německými studenty z kurzu vaření. Dostatečně posilněni jsme se pustili do práce na projektech o celém našem pobytu. Pracovali jsme se speciálními programy na školních iPadech. Každá skupina měla určitý úkol, někteří vytvářeli letáčky,  jiní krátké video nebo článek. Po prezentaci svých projektů jsme měli oběd ve školní jídelně a pak už nastalo loučení. Ukáplo i pár slz. A tak jsme se rozjeli domů. Celý týden jsme si náramně užili, nasbírali jsme mnoho nových zkušeností a těšíme na duben, až k nám přijedou naši nově získaní němečtí kamarádi.

Lucie Pyšková a Dorota Kudělková, 4. A