... naši studenti zvítězili v Gastrosoutěži Bonjour la France 2013, pořádané Francouzskou aliancí v Ostravě

Náboj Junior 2019

Gymnázium ve Frýdlantě nad Ostravicí se už popáté stalo jedním z organizátorů prestižní mezinárodní matematicko-fyzikální soutěže Náboj Junior.

V České republice je celkem 19 organizátorských míst, jedná se víceméně o krajská města (Praha, Brno, Plzeň, Olomouc, Zlín, …), v Moravskoslezském kraji soutěž probíhá jen v Ostravě a u nás ve Frýdlantě. Do Frýdlantu přijelo soutěžit 34 týmů, tj. celkem 136 žáků a studentů ze škol od Frýdku-Místku po Valašské Meziříčí, těší nás, že se jednalo o největší počet týmů na jednom organizátorském místě (např. Ostrava měla 30 týmů, Brno 24 týmů).

Náboj Junior pořádají studenti Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze, Univerzity Komenského v Bratislavě a Jagellonské univerzity v Krakově. Soutěž probíhá na všech místech najednou, trvá dvě hodiny, zvítězí tým, který vyřeší největší počet úloh. Vyřešené úlohy se průběžně zapisují do počítače, takže pořadí týmů je známé ihned po soutěži. V České republice, na Slovensku a v Polsku letos soutěžilo celkem 905 týmů, tj. 3620 žáků ZŠ a studentů víceletých gymnázií.

Letošní ročník Náboje Junior proběhl v pátek 22. listopadu ve velkém sále Kulturního centra Frýdlantu nad Ostravicí.. Děkujeme našim studentům, kteří se na organizaci podíleli, a také sponzorům, kteří umožnili zajistit hodnotné ceny. Našimi sponzory letos byli GM klub Gymnázia Frýdlant nad Ostravicí, Knihkupectví Kapitula Frýdek-Místek, Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy, Národní superpočítačové centrum IT4 Innovations VŠB Ostrava, TIETO Ostrava a Gymnázium Frýdlant nad Ostravicí. Mohli jsme tak pěknými cenami odměnit šest nejlepších týmů (knihy, kalkulačky, trička, ...).

Výsledky soutěže ve Frýdlantě nad Ostravicí:

1. místo: Gymnázium Rožnov pod Radhošťem, tým A
2. místo: Gymnázium Rožnov pod Radhošťem, tým B
3. místo: Základní škola T. G. Masaryka, Opava

Vítězům blahopřejeme. Oceňujeme také naše studenty, kteří se soutěže zúčastnili. Jsme rádi, že jsme mohli propagovat matematiku a fyziku, Frýdlant nad Ostravicí i naše gymnázium. Více o soutěži se můžete dovědět na https://junior.naboj.org/.

Za organizátory z naší školy Irena Svobodová