... účastníme se mnoha charitativních akcí

Dva měsíce ve Španělsku

Nedávno jsme strávili dva měsíce v Pola de Siero (Asturias), na studijním pobytu v rámci mezinárodního projektu Erasmus+ The Town I Want to Live in: A Sustainable Approach. Bydleli jsme v rodinách a chodili jsme do školy, takže náš zážitek byl o to silnější.

Za dva měsíce, které jsme ve Španělsku strávili, jsme navštívili mnoho zajímavých míst. Akvárium v Gijonu, MUMI (Museum of Mining and Industry), Santander, Oviedo nebo Aviles. Myslíme si, že jsme se rozhodně nenudili.

Mohli bychom říct, že jisté rozdíly v našich kulturách jsou, například ve stolování. Španělé mají obvykle večeři v 10 hodin večer. Také vzdělávací systém ve Španělsku je úplně jiný. Po čtyřech letech, které stráví žáci na druhém stupni, si mohou vybrat, jestli se chtějí vyučit, nebo studovat tzv. „bachillerato“ (něco jako naše gymnázium). Na rozdíl od našich gymnázií je bachillerato specializované – mají na výběr mezi studiem přírodních věd, humanitních věd či jazyků. Další rozdíl spočívá v tom, že bachillerato trvá pouze dva roky.

Náš obvyklý den začínal asi v 7 hodin ráno, kdy jsme vstávali. Škola začínala v 8.30 a končila ve 14.30. Oproti naší škole, kde jedna vyučovací hodina trvá 45 minut, ve Španělsku jedna vyučovací hodina trvá 55 minut. Také nemají po každé hodině přestávku. Přestávka je pouze jedna půlhodinová, od 11.15 do 11.45. Poté, co jsme dorazili domů a dali si oběd,  Španělé zahájili svou „siestu“ – nic asi hodinku nedělali. Dále se náš den lišil. Někdy jsme šli na výlet do hor, jindy do blízkého Ovieda.

Co nám tyto dva úžasné měsíce daly? Rozhodně se nám zlepšila španělština. Nyní rozumíme o hodně více mluvenému slovu, dokonce rozumíme i složitějším jazykovým obratům a příslovím. Dále jsme si vylepšili angličtinu a v neposlední řadě jsme se seznámili i s novými kamarády. Měli jsme možnost poznat španělskou kulturu.

Nakonec bychom chtěli poděkovat našim španělským rodinám (Andrea Roces Pastrana a Nuria Fernandez Montes), Pablovi Arribasovi, ale hlavně paní profesorce Macurové za to, že nám umožnila prožít tak nezapomenutelné chvíle.

O našem pobytu jsme natočili krátké video

Petr Koribanič, Michaela Jandačková 4.A