... vítězem soutěže Vysoké školy báňské "Aplikovaný fyzik 2013" se stal náš student Tadeáš Kmenta

Gravitace ve Valašském Meziříčí

V pátek 8. března 2013 navštívila třída 3.A Hvězdárnu Valašské Meziříčí.

Z frýdlantského nádraží jsme ráno šťastně odjeli, ve Frenštátě bez problémů přestoupili a z valašsko-meziříčského nádraží ve zdraví dorazili na hvězdárnu.Tam nás už čekal pan Jiří Srba s přednáškou o gravitaci. Zjistili jsme, že gravitace není žádná legrace a že s vysvětlením jejích příčin se pral nejen Einstein, ale dodnes tento problém trápí současné teoretické fyziky. Pak jsme na Einsteinovy zakřivené prostory trochu zapomněli a vrátili jsme se při počítání příkladů k starému dobrému Newtonovi. Ten je totiž pro většinu běžných problémů stále použitelný. Například jsme spočítali, že Země musí oběhnout kolem Slunce za 365 dnů (to by člověk neřekl, že Země bude ještě v dnešní době poslouchat starého dobrého Newtona). Po hodince úmorných výpočtů následovala prohlídka hvězdárny. Slunce bylo naštěstí za mrakem, a tak jsme se nemuseli bát, že v případě náhodného protržení filtru nám sluneční paprsky zesílené optikou dalekohledu vypálí oči. Asi o půl jedné jsme šťastně opustili hvězdárnu, bezproblémově nastoupili do zpátečního vlaku a po přestupu ve Frenštátě ve zdraví dorazili na naše frýdlantské nádraží.