... nastudovali jsme divadelní hru Vyrozumění Václava Havla a zahráli jsme ji i v Praze

Dnes hrajeme v Praze Vyrozumění. Držte nám palce!

V první půlce dubna zahraje divadelní kroužek Thespis našeho gymnázia poslední provedení našeho nastudování divadelní hry Vyrozumění, a to v pátek 12. dubna ve Frýdlantu n. O. a ve čtvrtek 18. dubna v Praze. Koncem března jsme se také zúčastnili přehlídky amatérských divadelních souborů ve Valašském Meziříčí.

Poslední představení doma a v Praze v Divadle Na tahu

V průběhu roku 2012 jsme se studenty našeho gymnázia nastudovali celovečerní hru Václava Havla Vyrozumění. Seznámili jsme se tak nejen s touto hrou, ale také blíže s osobností V. Havla a s jeho další tvorbou. I zážitek z přípravy divadelní inscenace (od čtené zkoušky přes výrobu kulis, premiéru, reprízy a derniéru, která nás čeká v dubnu) byl jedinečný. Po příznivě přijatých premiérách a reprízách hry v prosinci 2012 jsme provedli další tři reprízy ve Frýdku-Místku a zúčastnili jsme se soutěžní přehlídky amatérských divadelních souborů ve Valašském Meziříčí.

S Vyrozuměním se rozloučíme v dubnu při posledních vystoupeních doma a v Praze. Ve Frýdlantu nad Ostravicí hrajeme ve čtvrtek 11. 4. dopoledne pro studenty sousedního Gymnázia BMA a v pátek 12. 4. v 18:00 pro veřejnost (opět v Domě zahrádkářů). Do Prahy jedeme na pozvání pana Andreje Kroba, přítele Václava Havla a režiséra mnoha jeho her. Budeme hrát v Divadle Na tahu ve čtvrtek 18. dubna v 19:00.

Držte nám palce při představení v Praze a přijďte se podívat na frýdlantskou derniéru. Vstupenky v ceně 70 Kč můžete zakoupit v předprodeji v Beskydském informačním centru nebo před představením v Domě zahrádkářů. Představení potrvá od 18:00 do asi 20:15. Počet ještě dostupných vstupenek i další informace najdete na našich stránkách k Vyrozumění, o pražském představení se píše také na stránkách Divadla Na tahu. Děkujeme občanskému sdružení GM klub rodičů a přátel školy a dalším sponzorům za finanční podporu, nutnou pro přípravu představení a pro tisk programu, také paní profesorce Drábkové a studentům výtvarné výchovy za pomoc s výrobou kulis.

Na přehlídce ve Valašském Meziříčí

Festivalu Setkání divadel - Malé jevištní formy ve Valašském Meziříčí jsme se zúčastnili v sobotu 23. března. Fotografie z naší inscenace na přehlídce jsou na konci článku.

Náš soubor do divadelního klání vstoupil značně oslaben - z dvanácti současných členů souboru se osm vrátilo teprve předchozího dne z lyžařského výcviku, jeden student kvůli nemoci svou účast musel úplně odříci. Nevýhodou bylo rovněž to, že propozice festivalu nedovolovaly předvést hru celou, ale pouze její polovinu (představení nesmělo být delší než 60 minut). A tak snad bylo jen dobře, že jsme svým vystoupením sobotní program zahajovali - kdyby byli naši herci zhlédli konkurenční představení, mohla by se ke všem nepříznivým okolnostem přidat ještě svazující tréma.

Večerní ortel odborné poroty jsme očekávali se zájmem i s napětím. Porota ocenila odvahu, s jakou se naši studenti pustili do této „klády“, a potvrdila náš názor, že hra je i po téměř padesáti letech aktuální. Zároveň ale porotci vyslovili i kritiku, např. výslovnostní prohřešky. K dalšímu postupu jsme bohužel doporučeni nebyli. I přesto byla naše účast na festivalu pro všechny velkým přínosem. Zahráli jsme si v nádherném sále zámku Žerotínů, viděli jsme řadu zajímavých a vtipných divadelních představení a vyslechli názory odborníků. Jejich rady si určitě vezmeme k srdci a budeme se snažit je uplatnit ve třech posledních představeních, jimiž svou více než roční seanci s Václavem Havlem ukončíme. Shrnujeme:

• 11. dubna, čtvrtek, v 11:00 v Domě zahrádkářů ve Frýdlantě n. O. (pro Gymnázium BMA),
  • 12. dubna, pátek, v 18:00 tamtéž (pro veřejnost) a
  • 18. dubna, čtvrtek, v 19:00 v Divadle Na tahu v Praze (derniéra).