... náš absolvent Augustin Žídek, student University of Cambridge, přednášel ve škole o Texu

Zveme Vás na další představení našeho divadla

Zveme Vás na druhý večer studentského divadla, tentokrát ve čtvrtek 4. června v 18:00 v sále Lidového domu v Místku, v rámci cyklu Mladé místecké pódium 2015. Vystoupí opět členové divadelního kroužku Thespis našeho gymnázia a (po souboru z Olomouce, který s námi účinkoval na večeru 15. 5.) další naši hosté: tentokrát studentský soubor Červiven senior ze střední pedagogické školy v Krnově. Naši studenti si připravili kratší divadelní hru Václava Havla „Anděl strážný“, herci z Krnova dramatizaci knihy "Domov na konci světa" M. Cunninghama, kterou nazvali "Propadlý lístek". Obě inscenace patří mezi 14 nejúspěšnějších představení studentských divadel z ČR, která byla letos vybrána na celostátní přehlídku Mladá scéna 2015 (přehlídka proběhne na konci června v Ústí nad Orlicí). ...Další text po kliknutí na obrázek nebo nadpis článku...

Thespis, divadelní kroužek Gymnázia ve Frýdlantě nad Ostravicí, vznikl při studiu celovečerní hry Václava Havla Vyrozumění v prosinci 2011. Někteří si asi vzpomenete na její premiéru v prosinci 2012. Celkem se nám pak podařilo zahrát přes 10 repríz včetně pro nás úžasné derniéry v Divadle Na tahu Andreje Kroba v Praze v dubnu 2013. V dalším školním roce si studenti po delším hledání vybrali opět hry Václava Havla, tentokrát menší aktovky Anděl strážný a Motýl na anténě. Anděla jsme dokončili před úspěšnou premiérou na přehlídce ve Valašském meziříčí, na Motýlovi, který je delší a náročnější, ještě pracujeme.

Režisérka studentského souboru z Krnova, paní profesorka Severinová, nám o souboru napsala: jsme divadelní spolčení Červiven senior, ve kterém se sdružují absolventi Střední pedagogické školy Krnov, nyní studující na vysokých školách. Připravili jsme novou inscenaci Propadlý lístek. Jde o dramatizaci románu Michaela Cunninghama Domov na konci světa. Cunningham, známý např. románem Hodiny, který byl i zfilmován, je autor drsných témat. Červiven senior je soubor, který se ani drsných témat nebojí. Tři mladí hrdinové, které v dětství poznamenaly šrámy na duši, hledají pro svůj život platný lístek, i když se musí smířit s tím, že jsou posedlí láskou, která se odmítá vydat konvenční cestou.
V inscenaci zazní, repro i živě, písně Boba Dylana, Jimmy Hendrixe a Vana Morrisona.

Hra našeho souboru „Anděl strážný“ je původně rozhlasová hra. První verze je z roku 1963, v rozhlasu byla poprvé hrána v roce 1968, kdy to bylo vzhledem k tématu hry v totalitním socialistickém Československu na krátkou dobu možné. Tématem hry je cenzura, nátlak neomaleného vetřelce, slušnost i strach, vše zabaleno do jemného i drsnějšího humoru. Jde vlastně o první z „Vaňkovek“, i když se v ní spisovatel jmenuje ještě Vavák. Jeho tajemná návštěva – jakýsi Vavákův anděl strážný – se snaží jednou provždy vyřešit problémy neposlušného autora (nebo s neposlušným autorem?). Podaří se jí to? Jaký dárek návštěva Vavákovi přinese? Patří i tato hra do absurdního dramatu, jako první velká hra V. Havla Zahradní slavnost z roku 1963? Necháte si po představení taky vyleštit vlasy?

Hrají: Machoňová: Zuzana Svobodová, Vavák: Radek Gara. Režie: Josef Svoboda.

Večer v Lidovém domě ve F-M začíná v 18:00 a potrvá asi do 19:45. Vstupné je dobrovolné. Srdečně Vás zveme.

J. Svoboda

gymfrydl.cz 2012 | Joomla templates by a4joomla