... patnáct let výměnných pobytů a přátelských vztahů s Gymnáziem ve Friedlandu v Německu

Vynikající úspěch Patrika Říhy

Dne 12. 6. 2015 se v Mikulčicích u Hodonína konalo slavnostní vyhlášení národního kola literární soutěže Skrytá paměť Moravy. Námětem letošního ročníku byl začátek známé věty Všude dobře …

Do soutěže poslalo své příspěvky celkem 195 účastníků, nominovaných na ceny bylo devět studentů. Patrik Říha z 5. A obsadil s povídkou Středa v kategorii 15 – 19 let 3. místo. Členka poroty uvedla, že jeho črta ze života dospívajících není sice moc výchovná, ale obsahuje nápaditě vedené dialogy.

Patrikovi srdečně blahopřejeme. Pokud máte zájem, můžete si přečíst malou ukázku.

Středa

„Dobrý den přeju uctivě“ povídá s úsměvem první. „Dobrý!“ řeknou zbylí tři, když míjí výčep v jejich oblíbené hospodě. Jako vždy na baru sedí již od vidění známí štamgasti. Muži středního až postaršího věku, fousatí, pravděpodobně neumytí, v montérkách rovnou z práce. Před každým stojí půllitr místního piva, o popelník se všichni dělí, asi to stmeluje kolektiv. „Čaute kluci,“ odpověděla servírka a pokračovala v rozhovoru s přáteli. „Jdem do salonku nebo do hospody?“ zeptal se Láďa, přestože znal dopředu odpověď. „Jasně, že do hospy. V salonku je to take divné.“ „Hmm… Tak jo, mi je to jedno.“ Vešli a usadili se k jednomu ze stolů z masivního dřeva, na kterém ležela dečka, jídelní lístek a dobře známá umělá kytička. Na stěně vedle stolu visel, dalo by se říct, starožitný cep. „Dneska je tu celkem mrtvo,“ poznamenal Patrik, když se usazoval a rozhlížel se po zbylých sedmi stolech. „To jako vážně?! Si dělají srandu ne?“ začal udiveně Magi a ukazoval na parapet. „Co je?“ zeptal se Adam zvědavě. „No čum ne? Mrtvý pták na topení!“ „Husté…,“ okomentoval celou situaci Láďa. „Chudák, jak si jenom leží a nic,“ politoval ptáčka zamyšleně Patrik. „Se teď hodně zajímám o spiritualismus a takové věci jako, co bude po smrti a podobně, ale nikde jsem nenašel nic, jako článek nebo video, kde by se filozofovalo nad tím, co dělají po smrti duše zvířat“ řekl a usadil se jako poslední. „To ti nevím, co kdyby zvířata neměly duši, teda za předpokladu, že vůbec něco jako duše existuje alespoň u člověka,“ vnesl na stůl novou myšlenku Adam. „To jako vážně? Je středa, máme chlastat a ne filozofovat. I když je fakt, že do něčeho podobného jsme se už dlouho neponořili,“ zapřemýšlel Magi.

gymfrydl.cz 2012 | Joomla templates by a4joomla