... naši studenti několikrát zvítězili v ústředním kole Středoškolské odborné činnosti

Zveme Vás opět na naše divadlo

Členové našeho divadelního kroužku „Thespis“ vystoupí opět s divadelní hrou Václava Havla „Anděl strážný“, tentokrát v rámci akce „Svobodě a demokracii brána otevřená“ Gymnázia Petra Bezruče ve Frýdku-Místku, kterou si připomíná výročí 17. listopadu 1989. Hrajeme od 19:00 do 19:30 v budově místeckého Gymnázia Petra Bezruče (v ateliéru výtvarné výchovy). Tato naše inscenace patřila mezi 14 nejúspěšnějších představení studentských divadel z ČR, která byla letos vybrána na celostátní přehlídku Mladá scéna 2015 (přehlídka proběhla na konci června v Ústí nad Orlicí, naše představení postoupilo z krajské přehlídky divadel v březnu 2015 ve Valašském Meziříčí). Podívejte se i na Facebookovou událost k divadlu.

Thespis, divadelní kroužek Gymnázia ve Frýdlantě nad Ostravicí, vznikl při studiu celovečerní hry Václava Havla Vyrozumění v prosinci 2011. Někteří si asi vzpomenete na její premiéru v prosinci 2012. Celkem se nám pak podařilo zahrát přes 10 repríz včetně pro nás úžasné derniéry v Divadle Na tahu Andreje Kroba v Praze v dubnu 2013. V dalším školním roce si studenti po delším hledání vybrali opět hry Václava Havla, tentokrát menší aktovky Anděl strážný a Motýl na anténě. Anděla jsme dokončili před úspěšnou premiérou na přehlídce ve Valašském meziříčí, Motýla na anténě, který je delší a náročnější, jsme bohužel nedokončili, byl už nad naše síly.

Anděla strážného jste mohli vidět v polovině května v sále ZUŠ ve Frýdlantu n. O., kdy jsme ho hráli na společném večeru se studentským souborem Odřený lokty z Olomouce, nebo z počátku června z Lidového domu ve Frýdku-Místku, kdy jsme hráli společně se souborem Červiven – divadelním spolčením Střední pedagogické školy v Krnově.

„Anděl strážný“ je původně rozhlasová hra. První verze je z roku 1963, v rozhlasu byla poprvé hrána v roce 1968, kdy to bylo vzhledem k tématu hry v totalitním socialistickém Československu na krátkou dobu možné. Tématem hry je cenzura, nátlak neomaleného vetřelce, slušnost i strach, vše zabaleno do jemného i drsnějšího humoru. Jde vlastně o první z „Vaňkovek“, i když se v ní spisovatel jmenuje ještě Vavák. Jeho tajemná návštěva – jakýsi Vavákův anděl strážný – se snaží jednou provždy vyřešit problémy neposlušného autora (nebo s neposlušným autorem?). Podaří se jí to? Jaký dárek návštěva Vavákovi přinese? Patří i tato hra do absurdního dramatu, jako první velká hra V. Havla Zahradní slavnost z roku 1963? Necháte si po představení taky vyleštit vlasy? Hrají: Machoňová: Zuzana Svobodová, Vavák: Radek Gara. Režie: Josef Svoboda.

Komponované odpoledne na Gymnáziu P. Bezruče ve Frýdku-Místku začíná v 16.00 koncertem místní studentské kapely, končí naším představením asi v 19.30, vstup je volný. No a chcete-li, můžete večer ukončit stylově a skvěle na koncertu kultovní kapely Plastic People of the Universe ve 20.00 v Národním domě (část kapely vystoupí už v rámci odpoledního programu, právě před naším představením).

J. Svoboda

gymfrydl.cz 2012 | Joomla templates by a4joomla