... naše studentka zvítězila v okresním kole konverzační soutěže v německém jazyce

Výměnné pobyty

Výměnný pobyt v Německu 2012

Hned zkraje školního roku 2012-2013 si pětadvacet studentů z celkem pěti tříd našeho gymnázia „prodloužilo prázdniny“: 9. září jsme se vydali na výměnný pobyt do německého Friedlandu, našeho dlouholetého partnerského města.

Jako obvykle jsme byli ubytováni v rodinách německých gymnazistů, takže jsme mohli nejen procvičit své jazykové znalosti, ale také třeba ochutnat typicky německou kuchyni (buřty, buřty, buřty).

Celý týden jsme se věnovali především poznávání země našich přátel. Tentokrát jsme se rozhodli rozdělit dlouhou cestu tam do dvou dní a díky tomu jsme mohli strávit několik příjemných hodin a noc v Drážďanech. Toto krásné město nám přiblížila milá průvodkyně Hana Vašátková, dobrovolnice u česko-německé nadace Brücke/Most-Stiftung, a při pozdějším srovnání s velkoměstsky hlučným a nepřehledným Berlínem to Drážďany u všech účastníků zájezdu na celé čáře vyhrály.

V dalších dnech jsme pak již společně se svými hostiteli podnikali výlety do okolí, např. do nedalekého města Neubrandenburgu, kde jsme se zúčastnili veřejné zkoušky filharmonie v koncertní síni s prvotřídní akustikou. Nejatraktivnějšími destinacemi pro nás suchozemce byl samozřejmě přímořský Rostock a ostrov Usedom. Někteří z nás na vlastní kůži vyzkoušeli teplotu Baltského moře a v rostocké ZOO jsme navštívili pavilon Darwineum – expozici věnovanou vzniku života na Zemi, otevřenou právě o víkendu před naší návštěvou.

15. září jsme se unavení, ale spokojení vrátili zpátky domů. Přijelo nás sice o jednu méně, ale nelekejte se, bylo to plánované: Dominika Koflerová ze třetího ročníku se rozhodla v Německu ještě zůstat, chodit do školy a zdokonalit svou němčinu. Je tedy už devátým studentem našeho gymnázia, který se takového studijního pobytu, umožněného právě díky partnerství obou měst a škol, zúčastní. Doufejme, že se po dvou měsících vrátí nejméně tak spokojená jako my po jednom týdnu.