... v červnu 2013 byli naši studenti v Paříži, dále navštíví Švýcarsko

Výměnné pobyty

Studenti z německého Friedlandu navštívili frýdlantské gymnázium

Večer 21. února 2011 nastala chvíle, na kterou jsme se my, někteří němčináři frýdlantského gymnázia, moc těšili. Ještě pořád jsme měli v živé paměti podzimní výměnný pobyt, kdy jsme poznali německý Friedland a seznámili se s přátelskými německými studenty. A právě oni, naši noví kamarádi, k nám v pondělí večer šťastně dorazili.

Po radostném uvítání jsme se s nimi rozjeli domů, kde jsme měli opět možnost procvičit němčinu, v nouzovém případě i angličtinu.

V úterý zavezl autobus Němce i některé z nás na Bílou. Tam se mohla většina německých nelyžařů poprvé postavit na sjezdovky a následně i zkusit sjet český svah. Den se vydařil i přes občasné nehody a pády.

Pro velký úspěch byla náplň středečního dne stejná jako úterní. Rozdíl spočíval asi jen ve viditelném úbytku pádů. Ale i ti, které předešlý den příliš vyčerpal, si přišli na své. Malá procházka po okolí rozhodně nic nezkazila.

Čtvrteční ráno jsme všichni nasedli do autobusu a zamířili do Rožnova pod Radhoštěm. Nejprve nás čekala prohlídka skanzenu, která se očividně líbila i přes ne zrovna příjemný desetistupňový mráz. Jako další bod v programu následovala prohlídka továrny na ruční výrobu svíček, kde většina Němců utrácela české peníze za dárek z cest. Další příležitost ke koupení hezké vzpomínky z Česka jsme dostali ve veliké prodejně kamínků i skutečných drahých kamenů. Pak jsme na chvíli zamířili do centra Rožnova, kde následoval malý rozchod. A když jsme byli zase všichni pohromadě, jeli jsme strávit příjemný zbytek večera do frýdlantského Imrvére. Pizza a bowling byla dobrá kombinace.

Poslední den pobytu Němce čekala prohlídka školy a samotného Frýdlantu. Někdy během dopoledne jsme se k nim připojili i my Češi a společně se vypravili do Kotelny. Sportovali jsme až do oběda, který byl tento den pro všechny ve školní jídelně. A pak už jen zbývalo užít si poslední odpoledne. To proběhlo většinou ve všech rodinách podobně: nabalit jídlo na cestu a rozloučit se. Někdy okolo sedmé večer jsme se všichni opět sešli u školy. Připadalo nám, že jsme ještě včera nervózně vyhlíželi německý autobus s našimi kamarády. Místo toho jsme za sebou měli týden nabitý událostmi a společnými zážitky. Teď už zbývalo jen říct poslední „tschüs“ nebo „ahoj“ a zamávat…