... v únoru 2013 nás navštívili studenti partnerského Gymnázia ve Friedlandu v Německu

Výměnné pobyty

Výměnný pobyt v Německu 2010

Ve dnech 10. až 16. října se někteří žáci frýdlantského gymnázia zúčastnili výměnného pobytu ve východoněmeckém městě Friedland.

Z frýdlantského autobusového nádraží jsme vyjeli v neděli pozdě večer. Jeli jsme celou noc a do Berlína jsme dojeli už před šestou hodinou ráno. Řidič autobusu si šel odpočinout a my měli devět hodin na prohlídku hlavního německého města. Braniborská brána na nás zapůsobila nejen svou velikostí, ale i osvětlením, které jsme viděli díky brzké ranní hodině. Další významná stavba, kterou jsme navštívili, byla budova německého Říšského sněmu. Než jsme ale na obrovitou kopuli-rozhlednu vyšli, padla na Berlín mlha. Neviděli jsme tedy vyhlášené panorama Berlína, ale i tak to byl hezký zážitek. Pak jsme se projeli německým metrem k Pergamonskému muzeu, kde jsme obdivovali antické a jiné památky. Nakonec jsme se vydali na Alexanderplatz, proslulý svými světovými hodinami. Cestou po Berlíně jsme navštívili i další významná místa, například univerzitu nebo pomník holocaustu.

Když se blížila 16. hodina, nasedli jsme do autobusu a pokračovali v jízdě do Friedlandu. K večeru jsme dojeli na místo, kde už na nás v krásně moderní budově friedlandského gymnázia čekaly rodiny, u kterých jsme měli strávit příštích několik dnů. Vyzvedli si nás a my se s nimi rozjeli každý jiným směrem.

V úterý ráno jsme stejně jako všechny následující dny zaplnili autobus z jedné poloviny námi, českými studenty, a z druhé našimi novými německými kamarády. Vyrazili jsme na první společný výlet do nedalekého Neubrandenburgu. Tam jsme si mohli prohlédnout jak hrázděné domky, typické pro tento kraj, tak vysokou městskou rozhlednu a následně i pohled z ní. Dostali jsme také rozchod, abychom se mohli podívat i do německých obchodů.

Ve středu jsme opět nasedli do autobusu a jeli na největší německý ostrov Rujána. Cesta trvala dlouho, ale stála zato. Viděli jsme nádherně bílý křídový útes i otevřené moře. Když jsme procházku skončili, navštívili jsme obrovské Ozeaneum, krásné mořské muzeum. Pak jsme se vrátili do Friedlandu, kde jsme měli domluvený bowling a společnou večeři. Byl to moc hezký večer.

Další den jsme jeli znovu k moři, tentokrát na ostrov Usedom, kde jsme kromě písčité pláže navštívili i skvělé fyzikální muzeum Phänomenta. Mohli jsme si zkusit vyrobit bublinu větší než my sami nebo třeba pomocí páky zvednout auto. Tato exkurze se nám doopravdy moc líbila.

A najednou tu byl pátek. Netušili jsme, jak mohl týden uběhnout tak rychle. Čekala nás závěrečná prohlídka města Friedland a pak i názorná ukázka výuky v německé škole. Potom jsme jeli naposled do svých rodin, které nám většinou daly hezké dárky na památku. No a nezbývalo nic jiného, než se rozloučit a vyrazit zpátky domů…

Cesta do Česka uběhla rychle. Byli jsme plní dojmů, zážitků a nových zkušeností. Něco málo po sedmé hodině už jsme byli v našem Frýdlantu nad Ostravicí.

Pro mnohé z nás byl výměnný pobyt něčím úplně novým, ale i těm, kteří už výměnu někdy zažili, se tento výlet moc líbil. Měli jsme zajímavý a dobře naplánovaný program, který zorganizovaly naše paní profesorky Zdeňka Genserová a Magda Pavlicová spolu s jejich německými kolegy. Dokonce nám krásně vyšlo i počasí, ani jednou nepršelo. Na tuto akci budeme rádi vzpomínat a už se těšíme, až v únoru přijedou naši noví němečtí kamarádi zase k nám.

Napsala Dominika Koflerová