... už několik let používáme na počítačích ve škole kromě operačního systému Windows také Linux (distribuce Ubuntu)

Zahraniční zájezdy

Zájezd do Štrasburku 2011

Na konci září dostalo deset vylosovaných zájemců ze tříd 3. B a 5. A mimořádnou příležitost: navštívit Evropský parlament ve Štrasburku, a to na pozvání europoslance RNDr. Pavla Poce. Spolu s frýdlantskými studenty jeli ještě vybraní žáci středních škol z Šilheřovic, Prahy, Plzně a Příbrami.

Cesta autobusem byla samozřejmě velmi únavná, komfort ubytování a stravy v hotelu Bären v německém Oberharmersbachu a zejména den strávený ve Štrasburku ji však více než vyvážil.

Exkurze do Evropského parlamentu všechny nadchla a učinila z pouhých „účastníků zájezdu“ přesvědčené Evropany. Kromě prezentace o EU a diskuse s panem europoslancem Pocem se studenti mohli na chvíli podívat také do jednacího sálu. Zajímavý okamžik! Dostanete k dispozici sluchátka, na nichž libovolně přepínáte mezi třiadvaceti kanály (tolik je v tuto chvíli v Evropě úředních jazyků) a sledujete, jak předseda parlamentu Jerzy Buzek dává hlasovat o záležitostech, které se týkají 480 miliónů lidí – a mezi nimi také vás.

Právě toho dne se hlasovalo o reformě eurozóny, tzv. "ekonomickém Six Packu". Dr. Poc studentům vysvětlil, proč poslanci sociálně-demokratické frakce S&D, druhé největší skupiny Evropského parlamentu, jejímž členem je, odmítli návrhy pravice a nabídli odlišný způsob k zajištění trvalého řešení krize eurozóny: "Dnes jsme v Evropském parlamentu hlasovali proti balíčku správy ekonomických záležitostí, protože tento návrh není nic jiného než znárodnění ztrát po privatizaci zisků. V zemích, které zavedly jen přísná úsporná opatření, se prudce zvýšila nezaměstnanost, hlavně u mladých do 25 let. V Irsku je to 28 %, v Řecku 33 % a ve Španělsku 42 %! Pouhé šetření bez vize růstu evidentně odrazuje investory, brzdí růst. To není ta správná cesta k ekonomické obnově Evropy!" (Citováno podle www.pavelpoc.cz.)

Politickou diskusi nechali doznít ještě při obědě v parlamentní restauraci a poté se celá výprava včetně hostitele přesunula do ulic Štrasburku – nastal čas pro plavbu vyhlídkovým člunem po Rýnu, nákupy, posezení v kavárnách či procházky po nábřeží. A i když studenty čekala druhý den dlouhá cesta domů, všichni si svorně říkali: Stálo to za to! Jen víc takových akcí! (A děkujeme, pane P.!)

gymfrydl.cz 2012 | Joomla templates by a4joomla