... už 14 let pořádáme oblíbenou matematickou soutěž pro žáky 8. tříd ZŠ našeho regionu

Zájezd do Štrasburku 2011

Na konci září dostalo deset vylosovaných zájemců ze tříd 3. B a 5. A mimořádnou příležitost: navštívit Evropský parlament ve Štrasburku, a to na pozvání europoslance RNDr. Pavla Poce. Spolu s frýdlantskými studenty jeli ještě vybraní žáci středních škol z Šilheřovic, Prahy, Plzně a Příbrami.

Cesta autobusem byla samozřejmě velmi únavná, komfort ubytování a stravy v hotelu Bären v německém Oberharmersbachu a zejména den strávený ve Štrasburku ji však více než vyvážil.

Exkurze do Evropského parlamentu všechny nadchla a učinila z pouhých „účastníků zájezdu“ přesvědčené Evropany. Kromě prezentace o EU a diskuse s panem europoslancem Pocem se studenti mohli na chvíli podívat také do jednacího sálu. Zajímavý okamžik! Dostanete k dispozici sluchátka, na nichž libovolně přepínáte mezi třiadvaceti kanály (tolik je v tuto chvíli v Evropě úředních jazyků) a sledujete, jak předseda parlamentu Jerzy Buzek dává hlasovat o záležitostech, které se týkají 480 miliónů lidí – a mezi nimi také vás.

Právě toho dne se hlasovalo o reformě eurozóny, tzv. "ekonomickém Six Packu". Dr. Poc studentům vysvětlil, proč poslanci sociálně-demokratické frakce S&D, druhé největší skupiny Evropského parlamentu, jejímž členem je, odmítli návrhy pravice a nabídli odlišný způsob k zajištění trvalého řešení krize eurozóny: "Dnes jsme v Evropském parlamentu hlasovali proti balíčku správy ekonomických záležitostí, protože tento návrh není nic jiného než znárodnění ztrát po privatizaci zisků. V zemích, které zavedly jen přísná úsporná opatření, se prudce zvýšila nezaměstnanost, hlavně u mladých do 25 let. V Irsku je to 28 %, v Řecku 33 % a ve Španělsku 42 %! Pouhé šetření bez vize růstu evidentně odrazuje investory, brzdí růst. To není ta správná cesta k ekonomické obnově Evropy!" (Citováno podle www.pavelpoc.cz.)

Politickou diskusi nechali doznít ještě při obědě v parlamentní restauraci a poté se celá výprava včetně hostitele přesunula do ulic Štrasburku – nastal čas pro plavbu vyhlídkovým člunem po Rýnu, nákupy, posezení v kavárnách či procházky po nábřeží. A i když studenty čekala druhý den dlouhá cesta domů, všichni si svorně říkali: Stálo to za to! Jen víc takových akcí! (A děkujeme, pane P.!)

gymfrydl.cz 2012 | Joomla templates by a4joomla