... náš student Lukáš Červenka laureátem Ceny Jaroslava Heyrovského

Informace k zahájení školního roku 1. září 2021

Milí žáci, dostavte se nejpozději v 8:00 do svých kmenových tříd:

1. A - učebna fyziky (II. podlaží),
2. A - učebna dějepisu (IV. podlaží),
3. A - učebna matematiky 1 (II. podlaží),
4. A - učebna českého jazyka 2 (IV. podlaží),
5. A - učebna matematiky 2 (II. podlaží),
6. A - učebna českého jazyka 1 (IV. podlaží),
1. B - učebna zeměpisu (III. podlaží),
2. B - učebna biologie (III. podlaží),
3. B - učebna chemie (IV. podlaží),
4. B - učebna společenských věd (III. podlaží).
Před vstupem do třídy si umyjte a dezinfikujte ruce a ve společných prostorách školy mějte nasazený respirátor (žáci do 15 let mohou používat chirurgickou roušku). Ve třídě lze ochranu dýchacích cest odložit.
Podle nařízení vlády je hned první den nutno provést testování na přítomnost viru SARS-CoV-2. Proběhne v kmenových třídách pod dozorem třídních učitelů. Testování nepodstupují žáci, kteří mají nejméně před 14 dny dokončené očkování nebo kteří prodělali covid-19 v posledních 180 dnech (nutno doložit).
Další podrobnosti naleznete na stránkách MŠMT: https://www.edu.cz/covid-19/faq-covid-19/
Těšíme se na vás!

Youth exchange Poronin, Polsko 2021

Studenti na akci v Polsku

Ve středu 9. června 2021 jsme se zúčastnili mládežnické výměny v horském městečku Poronin v Polsku. Hned první den se k nám připojili i studenti z Polska a Litvy. Celá výměna probíhala v rámci projektu ERASMUS+ - Volunteenring.

V Polsku jsme strávili jeden týden, během kterého jsme se věnovali tématu dobrovolnictví. Absolvovali jsme řadu workshopů, navštívili místní sbor dobrovolných hasičů a poznali krásy Polských Tater. V rámci večerních programů jsme postupně poznali jak polskou, tak i litevskou kulturu. Samozřejmě nechyběl ani český večer, při kterém jsme přichystali ochutnávku českých sladkostí a naučili naše zahraniční kamarády polku. Tento týden jsme si velmi užili a odvážíme si spoustu nových zážitků, kamarádů a zkušeností.

O pohár strýčka Skrblíka

Přednášející doc. Michal Vaněk

Ve dnech 17.–21. 5. 2021 proběhla na facebooku Katedry ekonomiky a systémů řízení (Hornicko-geologická fakulta, VŠB – Technická univerzita Ostrava) vědomostní soutěž určená pro studenty středních škol. Soutěžícím se postupně odkrývaly jednotlivé otázky zaměřující se na problematiku ekonomiky surovin. Účastníci museli prokázat nejen své znalosti, ale také svůj důvtip a dovednosti.

V kategorii Studentka SŠ se na prvním místě umístila Alena Ficeková (3. A) a v kategorii Student SŠ zvítězil Jan Opěla (4. A). Obě první místa tak získali studenti Gymnázia Frýdlant nad Ostravicí. Ceny do soutěže věnoval EKO-KOM, a. s.

VŠB – Technická univerzita Ostrava, Hornicko-geologická fakulta, Katedra ekonomiky a systémů řízení.

Virtuálně ve Finsku

Paní starostka a senátorka H. Pešatová a naši studenti

Od virtuálního setkání partnerských škol v Portugalsku uplynul jen měsíc a my jsme měli příležitost se v květnu 2021 zúčastnit již druhé virtuální mobility, a to ve Finsku. Touto mobilitou končila v pořadí čtvrtá a zároveň poslední fáze mezinárodního projektu Erasmus+ The Town I Want to Live in: A sustainable Approach. Měli jsme dva úkoly. Připravit se na online mezinárodní debatu v angličtině a vylepšit návrh nového parku v našem městě, tentokrát v rozšířené realitě pomocí programu Twinmotion.

Mezinárodní debatu na téma “EU bans sale of combustion vehicles as of 2030” moderoval náš student Lukáš Valas z 5. A a studenti čtyř škol čtyř zemí (Česko, Portugalsko, Španělsko a Finsko) obhajovali své názory v mezinárodních týmech, rovněž porota byla mezinárodní. Podívejte se na video z debaty.

Design parku pro volnočasová setkání všech generací naši studenti vytvořili nejprve v programu SketchUp, park vytiskli na 3D tiskárně a oživili animacemi.

Návrh parku byl k naší velké radosti kladně přijat starostkou města, paní RNDr. Helenou Pešatovou.

Podívejte se také, jak by mohla vypadat zóna odpočinku a zábavy mezi Sokolovnou a lékárnou na Hlavní ulici. A pokud seženeme peníze, může se začít stavět.

Můžete si také prohlédnout prezentace zúčastněných škol.

Soňa Macurová, koordinátorka projektu Erasmus+

Němčina online

Německá lektorka Ch. Brillux v online hodině

Ráda bych se ještě vrátila k nedávné době distanční výuky. Naši němčináři již několik let spolupracují s katedrou germanistiky Filozofické fakulty Ostravské univerzity. Během pandemie jsme využili nabídky německé lektorky Christin, která připravila pro studenty 5. A zajímavou online hodinu týkající se reálií německy mluvících zemí, konkrétně šlo o téma Essen.

Jak můžete vidět na následujících obrázcích, lektorka nejdříve vyzvala studenty, aby spojili fotografie typických pokrmů s německými názvy, pak se jich ptala na jejich oblíbené jídlo. V další části hodiny...