... interaktivní pomůcky v areálu fyziky

Kateřina Pečinková získala nominaci na mezinárodní vědeckou soutěž

Koncem dubna jsme vás na našich stránkách informovali o úspěchu Kateřiny Pečinkové v okresním kole soutěže Středoškolská odborná činnost. Katka svou vynikajicí prací dokázala zaujmout porotu i ve vyšších kolech soutěže a získat tak nejedno významné ocenění.

V práci Vliv aklimační ozářenosti na organizaci pigment-proteinových komplexů tylakoidní membrány smrku ztepilého se jí podařilo změřit a prokázat změny, které prodělávají membrány v chloroplastech smrku ztepilého při světelném stresu. Malé smrky v přírodě během svého vývoje mohou trpět jak nedostatkem světla (zarostou houštím), tak i přebytkem světla (zůstanou například ve vykáceném lese). Tyto šoky mohou poškodit celý fotosystém a rostlina se s nimi snaží vyrovnat tak, že mění strukturu svých membrán v chloroplastech. Zjistit změny v chemické struktuře takto stresovaných rostlin není vůbec jednoduché. Používají se k tomu spektroskopické metody, kdy podle intenzity barev v prošlém nebo vyzářeném světle vypočítáme komplikovanými výpočty složité změny v chemické struktuře.

V krajském kole, které se konalo v květnu v Ostravě, získala Kateřina se svou prací na pomezí fyziky, biologie, chemie a matematiky druhé místo.
V celostátním kole získala v kategorii biologie 5. místo a zvláštní cenu Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského, kde strávila konec prázdnin na vědecké stáži.
Kateřina byla se svou prací nominována na mezinárodní soutěž mladých vědců. Rozhodnout o postupu by se mělo v půli října 2017.
Děkujeme Kateřině za výbornou reprezentaci školy a přejeme ji mnoho dalších úspěchů.

POSTER Z CELOSTÁTNÍHO KOLA

CELÝ TEXT PRÁCE